Деякі шановні атлети стверджують, що зниження ваги в умовах низьковуглеводних дієт відбувається за рахунок втрат води. Однак відоме дослідження лікаря Ребаста (Rabast) і його колег показало, що альтерації водного та електролітного балансу в організмі, що спостерігаються на тлі низьковуглеводних дієт, є оборотним процесом і не повинні розглядатися в якості основної причини зниження ваги. До того ж використання сучасних методів оцінки композиції тіла не показало будь-яких ознак дегідратації (дефіциту рідини в організмі), тому можна зробити висновок, що втрата ваги відбувається в основному за рахунок жиру.
Експерти старої школи стверджують, що низьковуглеводні дієти створюють умови для значної втрати м’язової маси, оскільки організм відбирає з м’язової тканини амінокислоти для того, щоб підтримати рівень глюкози в крові за допомогою глюконеогенезу (синтез глюкози в організмі з її попередників, а не з вуглеводів) . Чиста омана. Це правда, що орагнізма ссавців не здатний перетворювати жирні кислоти в глюкозу, тому головною сировиною для глюконеогенезу служать амінокислоти. Однак при зростанні рівня мобілізації жирних кислот з жирових волокон (як у випадку низьковуглеводної дієти) печінка починає виробляти кетони тіла. При цьому вона не може утилізувати їх, і кетони відправляються в периферійні волокна (мозок, м’язи і так далі) для використання в якості палива. Простіше кажучи, кетони тіла використовуються мозком замість глюкози, завдяки чому зберігаються м’язові волокна. Тобто під час дуже низьковуглеводної дієти мозок черпає енергію з жирових запасів. Крім того, пригнічується і використання амінокислот з м’язових волокон, оскільки в організму є інші джерела енергії – жирні кислоти і кетони тіла.
Дієтарний кетоз – це безпечний фізіологічний стан, що виникає в результаті регуляції і контролю над виробництвом кетоних тіл. На жаль, багато хто плутає дієтарний кетоз з діабетичним кетоацидозом. Всі діабетики знають, що виявлення в сечі кетонових тіл є небезпечним сигналом. Дійсно, при слабкому контролі над діабетом, якщо кетони тіла виробляються в наднормальних кількостях, виникає кетоацідоз. При такому ускладненні діабету кетони тіла виробляються занадто швидко, прориваючи буферизуючу кислотну в систему організму, однак, низьковуглеводна дієта не може призвести до небезпечного кетоацидозу у здорових людей, тому що кетони тіла впливають на інсулін і секрецію глікогену, що в свою чергу контролює їх власну формацію.