Гіперплазія – фактор росту м’язів.

М’язові волокна можуть збільшуватися за рахунок двох основних процесів – гіпертрофії і гіперплазії. Перший призводить до збільшення розмірів клітин всередині тканини, а другий – на збільшення кількості клітин. Незважаючи на схожість назв, між цими процесами існують вельми важливі відмінності. Гіпертрофія – це, як правило, контрольований зростання м’язових волокон у відповідь на зовнішні впливи, який протікає в певних рамках. Наприклад, жирові клітини здатні значно збільшувати свої розміри в умовах переїдання або зменшувати при нестачі їжі. Кількість жирових клітин залишається незмінним, але запаси жиру при цьому можуть змінюватися в значному діапазоні.

Гіперплазія забезпечує більш швидке зростання м’язових волокон, бо керується гормональними сигналами, або може бути неконтрольованою через канцерогенні зміни.

Гіперплазія буває і підконтрольним процесом, наприклад, у разі збільшення виробництва червоних кров’яних клітин з попередніх стовбурових після значних втрат крові. Неконтрольована гіперплазія – це рак. Коли пухлина починає рости – це означає безконтрольне збільшення числа клітин. Пухлини зазвичай щільні і добре помітні. В обох випадках збільшення числа клітин не супроводжується їх зростанням.

Більші м’язові групи, такі як біцепси або квадрицепси, просто наповнені м’язовими клітинами. Якщо взяти за приклад біцепс, то він збільшується в розмірах, завдяки гіпертрофії – тобто росту внаслідок збільшення розмірів кожної м’язової клітини. Однак, як ми вже дізналися, існує межа м’язового росту в плані N/C співвідношення.

Атлети і вчені вже давно знають, що високий рівень тестостерону (наприклад, під час стероїдного циклу) збільшує розміри м’язів за допомогою їх гіпертрофії. Вважалося, що він діє виключно шляхом збільшення обсягу цитоплазми м’язових клітин, накачуючи в них амінокислоти і підвищуючи вміст білка. Проте ліміт зростання все ж зберігається навіть при використанні стероїдів, оскільки N/C співвідношення стримувало анаболічний відгук. Але з тих пір з’явилося багато досліджень, що показують, що тестостерон укупі з силовими тренуваннями збільшує як розміри, так і число м’язових волокон. Отже, стероїди сприяють м’язовому росту понад очікуваних меж, але яким чином?

Вчені з’ясували, що тестостерон збільшує розміри м’язів не тільки шляхом гіпертрофії, але і в деякій мірі завдяки гіперплазії. Ці ефекти були виявлені в ході лікування тварин стероїдом Тренболоном, але були віднесені на рахунок унікальності цього препарату. Кількість сателітних клітин, що розташовуються поруч з розвиваючими м’язовими клітинами, зростає (гіперплазія) відповідно до зростання фонду сателітних клітин, що діляться в процесі розвитку м’язових клітин. Як тільки до останніх додаються нові ядра, створюються умови для нового росту, тому що N/C співвідношення змінюється у бік збільшення числа клітинних ядер, що дозволяє збільшити об’єм цитоплазми м’язової клітини. Коли цей ефект множиться на величезне число клітин м’язової групи, відбувається її зростання.

Результати попередніх досліджень посилалися на досвід атлетів, особливо пауерліфтерів, які вводили собі нелегальні стероїдні препарати. Останні дослідження проводилися з використанням легального тестостерону (енантата) в більш контрольованих умовах. Анаболічний ефект був відзначений при прийомі 300 мг і 600 мг препарату на тиждень. Це не дивно, так як саме такі дози застосовуються в більшості помірних стероїдних циклів. Менші дози не чинять помітного впливу на здорових дорослих чоловіків.

Звичайно, результати досліджень досить інтригуючі, оскільки дозволяють припустити, що м’язовий ріст може бути необмеженим, так як підвищений рівень тестостерону здатний забезпечити умови для гіперплазії сателітних клітин. Але, мабуть, підвищений рівень тестостерону надає ефект лише короткий час (ймовірно, тижні або місяці), поки потенціал сателітних клітин не зменшиться. Така теорія підтримується практичним досвідом бодібілдерів, які застосовують стероїдні цикли тривалістю від 8 до 16 тижнів. Можливо, після цього періоду сателітні клітини все ще продовжують реагувати на підвищений рівень тестостерону, але в меншому ступені. Ймовірно, перший сплеск гіперплазії потребують тривалої паузи перед наступним етапом росту, і може здатися, що тестостерон втрачає свою ефективність, хоча він просто повільно перезавантажується.

Очевидно, нам потрібні подальші дослідження. Але наявні відомості цікаві тим, що тестостерон здатний збільшувати м’язові розміри не тільки за допомогою гіпертрофії. Над фізіологічна концентрація тестостерону, наприклад, в ході стероїдного циклу, здатна викликати гіперплазію сателітних клітин. Проникаючи в розвиваючі м’язові клітини, вони змінюють N/C співвідношення, значно підвищуючи його і надаючи організму можливості перевищити межі м’язових розмірів, закладені самою природою.

Administrator

Засновник сайту: "Бодібілдинг та фітнес для початківців"

See all author post
0
X