У списку бестселерів будь-якої книгарні ви обов’язково знайдете хоча б одну книгу про зниження ваги. Не дивно, адже величезна кількість людей по всьому світу страждає ожирінням. Надмірна вага небажаний як з точки зору естетики, так і у зв’язку з небезпекою різних захворювань, включаючи хвороби серця і рак. Жир – це не інертна субстанція, як думають багато хто. Він активний і вивільняє речовини, які надають буквально убивчу дію на організм людини.
Як найкраще позбуватися від зайвого жиру? Вчені рекомендують підвищувати фізичну активність і споживати менше калорій, ніж ви витрачаєте протягом дня. Однак таке рішення виглядає не найпривабливішим для більшості людей, оскільки вони жадають менш трудомістких і хворобливих способів позбавлення від жирових запасів. Якщо ви зможете представити світу дієти, що виключає обмеження в їжі або голодування, то створите новий бестселер!
Серед найпопулярніших дієт на планеті – низьковуглеводна дієта Аткінса, «зональна» дієта, розроблена біохіміком Баррі Сірс (Barry Sears) і низькожирова дієта Орніша. Яка з них ефективніша? Одне з останніх досліджень не ставило метою визначення переваги тієї або іншої дієти, але строго оцінювало вплив кожної на здоров’я людей. 160 добровольців у віці від 22 до 72 років були випадковим чином розділені на чотири групи відповідно до запропонованої дієти. Всі учасники експерименту мали в анамнезі хоча б один фактор ризику серцево-судинних захворювань, наприклад, підвищений артеріального тиску або високий рівень холестерину. Вчені спостерігали за ними протягом року.
Група дієти Аткінса почала з 20 г вуглеводів в день, поступово піднявшись до 50 г. Учасники річного досвіду споживали відносно багато жирів і протеїну. «Зональна» група харчувалася відповідно до пропонованого «зональної» дієтою співвідношенням вуглеводів, жирів і протеїну – 40:30:30. Дієта Орніша, розроблена кардіологом Діном Орніш (Dean Ornish), обмежувала споживання жирів – не більше ніж 10% від добового обсягу калорій.
Добровольці повинні були тренуватися близько години на день і вести щоденник харчування.
Перше, що вразило організаторів дослідження, це кількість відмов від участі в продовженні експерименту. Тільки 58% змогли протриматися на дієті цілий рік. Найбільші труднощі викликали з дієтами Аткінса і Орніша, які виявилися найсуворішими. Але навіть найстійкіші з часом все частіше порушували дієту. В середньому учасники скинули 2-3 кг ваги за рік.
Між іншим, всім учасникам було дозволено регулювати дієту на власний розсуд після перших двох місяців експерименту. Низьковуглеводна група Аткінса через півроку дійшла до 190 г вуглеводів на день. Навіть учасники групи Орніша до кінця експерименту споживали в середньому 30% жирів в день, що в три рази більше максимально допустимої цифри.
Вплив дієт на серцево-судинні фактори ризику були різними. Всі вони, за винятком низкожирової дієти Орніша, привели до підвищення рівня захисних ліпопротеїнів високої щільності. Низьковуглеводні дієти (дієта Аткінса і «зональна») викликали значне скорочення кров’яних ліпідів (жирів), зниження діастолічного тиску і рівня інсуліну. Ініціатори експерименту заявляють, що отримані результати не підтверджують заяв про перевагу низьковуглеводних дієт над стандартними в плані зниження ваги або впливу на роботу серця.
Вчені зробили висновок, що найкраща дієта – це та, яку ви можете дотримуватися.
Нездатність слідувати дієті – головна трудність, особливо для тих, у кого слабка мотивація. Правда, серед бодібілдерів таке трапляється рідко – вони твердо націлені на вдосконалення фігури і позбавлення від зайвого жиру, хоча не дуже часто замислюються про наслідки дієти для здоров’я.